Zahradní domky – jaké máme na výběr?
Kategorie: Služby | 15.06.2016

Nemusíme mít rovnou chatu, abychom si mohli užívat zahradních radovánek a strávit pěkné chvíle obklopeni kvetoucí zelení a zrajícími plody. Pokud máme kousek půdy, ať už ji využíváme užitkově nebo rekreačně, ale chybí nám zde nějaký ten obytný nebo účelový prostor pod střechou, existuje praktické a jednoduché řešení, které se nazývá zahradní domek. Velkou výhodou zahradních domků je jejich snadná montáž a relativně dostupná cena.

Začínáme s výběrem
Zahradní domky jsou podobně, jako dnes většina zahradního vybavení, k dostání v celé řadě druhů a vyrábějí se z různých materiálů. Nejoblíbenější jsou patrně dřevěné zahradní domky, které se svých vzhledem hodí do víceméně všech zahrad. Zakoupit však můžete i plechové zahradní domky, jejichž materiál sice není tak estetický jako dřevo, nicméně lépe vydrží nepříznivé klimatické podmínky. Díky velké šíři architektonických variant, velikostí i tvarů nebude výběr zřejmě příliš snadný, pokud nemáte jednoznačnou představu, jak by měl váš vysněný domek vypadat. Začít tedy můžete upřesněním toho, k čemu by měl sloužit. Zahradní domky lze v zásadě rozdělit na dva druhy: účelové a obytné.

Účelové zahdradní domky

Účelové nebo praktické využití
Jak název napovídá, účelové zahradní domky jsou určené primárně pro praktické cíle. Využívají se například k uskladnění sekaček, nářadí a další techniky a vybavení. Pokud sháníte nějaký takový domek, není potřeba nic velkého. Účelové zahradní domky resp. zahradní domky na nářadí nemusejí být příliš velké, velikost se pohybuje zhruba do 10 metrů čtverečních a vyrábějí se nejen ze dřeva či plechu, ale také z plastu. Výhodou plastových a plechových domků je pochopitelně bezúdržbová péče. Druhou možností je zvolit zahradní domky se širším využitím, včetně obytných prostorů. Domky či chatky s panelovou nebo srubovou konstrukcí o velikosti 12 až 25 metrů čtverečních jsou již vhodné třeba pro společenské posezení nebo přespání a z velké části nahradí plnohodnotnou zahradní chatu. Jak dodává Mirek Menšík z internetového portálu GIVE.cz: „U zahradních domků se vyplatí nekoukat pouze na cenu. Ta často vypovídá o samotné kvalitě domku a u podezřele levných domků se můžete setkat například i s tím, že domek bude příliš nízký a výškově nebude odpovídat evropskému typu postavy. Použití takového domku samozřejmě moc komfortní není“.

Komentáře

Pro zobrazení komentářů se musíte přihlásit.